„Celestynów Pamięta!” – projekt dofinansowany z biura „Niepodległa”
W piątek 6 października zakończyła się realizacja pierwszej części programu „Celestynów Pamięta!”, która skupiła się na szerzeniu pamięci o Powstaniu Styczniowym wśród dzieci z gminy Celestynów.
Pierwszym wydarzeniem była lekcja historii, która odbyła się 19 września w Szkole Podstawowej w Regucie. Uczniowie klas 6-8 słuchali historii przedstawionej przez p. Adriana Pogorzelskiego – pasjonata historii, podróżnika i przewodnika. 20 września podobną lekcję odbyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wnikliwie słuchali opowieści przekazywanych przez p. Pawła Obłozę – historyka i rekonstruktora.
Podczas spotkań uczestnicy „żywej lekcji historii” zdobyli wiedzę na temat codzienności powstańców, ich umundurowaniu, najważniejszych bitwach stoczonych w promieniu około 10 km od szkół m.in. bitwa pod Żelazną oraz pułkowniku Żychlińskim. Zarówno w Ostrowie jak i Regucie prowadzący urozmaicili lekcje rekwizytami – dzieci miały możliwość przymierzyć powstańcze stroje, zobaczyć jak wyglądały torby na amunicję oraz jak się ją przygotowywało, zobaczyć (i potrzymać) broń.
6 października uczniowie ze wspomnianych szkół wzięli udział w wycieczce, która była zwieńczeniem zaplanowanych lekcji historii. Wspólnie odwiedziliśmy Tabor (krótka historia, skąd mogła wziąć się nazwa miejscowości i jak jest powiązana z powstańcami), Podbiel (spacer przyrodniczy na Wydmę Pękatkę gdzie ukrywali się powstańcy), Łucznicę (najpierw pałac Potockich a następnie kurhan z pomnikiem powstańców poległych w bitwie między Łucznicą a Natolinem), Gocław (miejscowy cmentarz z mogiłą powstańców 1863).
Kolejnym działaniem w ramach programu będzie koncert 11 listopada w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie oraz wystawa poświęcona 160 rocznicy Powstania Styczniowego wraz z projekcją filmu z części pierwszej projektu.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.