Spektakl teatralny online „Opowieść wigilijna”

Data wydarzenia: 04.12.2020

Spektakl teatralny online „Opowieść wigilijna”

Zapraszamy do obejrzenia ponadczasowego spektaklu teatralnego pt. „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa. Sztuka pokazuje los skąpca Scrooge’a, który pod wpływem magii Świąt Bożego Narodzenia przechodzi przemianę. Dotykają go okoliczności, które powodują, iż z niedobrego skąpego człowieka zmienia się w empatycznego przyjaciela, nie tylko swoich pracowników, ale także niedocenionej wcześniej rodziny.
Nowatorska wbrew pozorom forma spektaklu teatrem ulicznym XIX wieku.  Widzowie mają możliwość poznania bardzo oryginalnych teatralnych lalek sycylijek. 12 precyzyjnie wykonanych kukieł jest niewątpliwie jednym z głównych atutów sztuki. Lalka sycylijka  zwana też Sycylijką lub Marionetką Sycylijską ma długi drut umieszczony w głowie, a jego drugi koniec zawiera uchwyt. Aktor animuje sycylijką stojąc za nią. Lalka posiada ruchome stawy. Przy poruszaniu wykorzystuje się tu bezwład lalki i siłę grawitacji. Ruch nóg uzyskuje się przez podrzut i rozmach. Drut w głowie pozwala marionetce na szybką reakcję wobec zmieniającej się sytuacji. Ruch lalki nie jest opóźniony jak to ma miejsce w przypadku marionetki na sznurkach. Całość dopełnia kameralna scenografia oraz tło muzyczne.

Link:  https://www.youtube.com/watch?v=eJzEKtdLJ78